Autor Wiadomość
Basia
PostWysłany: Śro 21:47, 25 Mar 2009    Temat postu:

Smile
GPSylwia
PostWysłany: Śro 19:40, 25 Mar 2009    Temat postu:

Smile Kurcze, naprawdę super propozycja Smile
Ja bym była chętna na wyjście na wystawę, na przykład w którąś kwietniową sobotę (po Świętach? Smile ). I z tymi samymi chęciami poszłabym na wykład o impresjonizmie (mój najulubieńszy kierunek w sztuce Smile ) 16.04. o 18.00 Smile
Dotąd zaglądających tutaj zachęcam do przemyślenia i wybrania się z nami, bo naprawdę warto Smile
Żeby nasza codzienność nie ograniczała się do szkoły, pracy i sprzątania pokoju (no, ok, z tym ostatnim lekko przegięłam Smile ).
Pozdrawiam Smile
Agnieszka
PostWysłany: Pon 13:52, 23 Mar 2009    Temat postu:

na wystawę bardzo chętnie Wink co do wykładów raczej mogę nie mieć w tygodniu możliwości, ale jeśliby się znalazła to chętnie się wybiorę, w czerwcu np. już nie będzie takiego nacisku ze strony szkoły Wink tylko czy to trzeba się jakoś zapisać czy wstep jest wolny?
Basia
PostWysłany: Nie 14:52, 22 Mar 2009    Temat postu: Co Wy Na To?!?!?!?!?! :)

Mam dla Was mała propozycje- na razie jeszcze bardzo nieklarowną... chciałabym zaproponować Wam spotkanie ze sztuką w galerii miejskiej BWA...

dowiedziałam się ostatnio że w Bydgoszczy w BWA będzie wystawa ANDY'iego WARHOL'a w terminie: 2009.04.16 - 2009.05.31

Andy Worhol to znany na całym świecie artysta - przedstawiciel kierunku Pop Art (czyli sztuka współczesna- więc myślę, że każdemu powinna odpowiadać)

Wydaje mi się że to wystawa godna poświęcenia swojego czasu... i tu rodzi się pytanie- czy jesteście chętni... jeśli tak mogę postarać się coś zorganizować i konkretnie dograć ( koszt na pewno będzie niewielki - myślę, że nie więcej niż 5 zł- wydaje mi się, że 2 ale tego jeszcze muszę się dowiedzieć)

Chciałabym tylko zapytać czy ktoś z Was jest zainteresowany?

A OTO CO PISZE NA TEMAT WYSTAWY BWA:


Andy Warhol 2009.04.16 - 2009.05.31

Dzieła Warhola zaprezentowane na wystawie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy pochodzą z Muzeum Sztuki Współczesnej rodziny Warholów w Medzilaborcach oraz ze zbiorów prywatnych.
Kuratorzy wystawy:
dr Michał Bycko z Muzeum Sztuki Współczesnej rodziny Warholów w Medzilaborcach
Wacław Kuczma – dyrektor Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy



Nieważna jest treść, porównywanie funkcjonalności, ale proces „wywyższenia“ banalności (na przykład zupa Campbell – Campbell´s Soup) ze sklepu, ze stron gazet (M. Monroe i inne) do poziomu galerii, nie zapominając jednocześnie o postaci prezentacji, gdzie znajdujemy się ponownie dosyć blisko (chociaż tylko wizualnie) ikon – ikonostasu [...] Andy Warhol powtarza stare, znane motywy, ale już w dziełach, które tworzą z niego pozycję super gwiazdy pop-artu. Motywy prostych kwiatów, kształtów, odbitki ptaszków, gwiazdek itp., które lubiła powielać Julia Warholová jeszcze będąc malarką fasad i ścian domów, wywyższone na poziom dążenia do oryginalnego wyrazu młodego Andy’ego w okresie zaczynającej się sławy, zastąpione zostały wizerunkami super gwiazd, opakowaniami artykułów konsumpcyjnych, znanymi sytuacjami i wydarzeniami, z których Andy stworzył ikony drugiej połowy XX wieku. Światło super gwiazdy Andy’ego Warhola nabiera na sile. Świat starych ikon, ich funkcję i cel, Warhol świadomie i nieświadomie przetwarza w świat stworzonych przez siebie ikon drugiej połowy XX wieku. „Ikonostasy“ tworzone z jego cykli w dalszym ciągu są typowym znakiem podejścia Warhola do prezentacji. W ten sam sposób zmienia on w obraz samą przestrzeń. Jakby rzeczywiście wszystko było powiązane ze wszystkim, a w przypadku Andy’ego Warhola, jego filozofii i zmysłu sztuki wydaje się to więcej niż pewne[...] Nikt nie może zaprzeczyć jego amerykańskiej przynależności i faktowi, że Andy Warhol był jednym z najsłynniejszych Amerykanów, ale również temu, że z pochodzenia był Rusinem, że geny i wychowanie odgrywają w życiu jednostki wielką rolę, a w szczególności w życiu wrażliwej i neurotycznej osobowości, pełnej lęku i niepewności, ale pragnącej również uznania i sławy. Tej sławy, która chyba ledwo potrafiła go napełnić[...] Andy Warhol jest jedną z największych postaci Ameryki, lecz zarazem postacią najmniej typową. Temu neurotykowi i nieśmiałemu prowokatorowi daleko było do amerykańskiej niezależności, pewności siebie, chłodu. Być na pozór prawdziwym Amerykaninem, udawać ekstrawagancję jak super gwiazda, to wszystko musiało go kosztować wiele sił i energii. Sam potwierdził to słowami: „Muszę iść na party..., znowu muszę zażyć valium“. Lek na uspokojenie. Dlaczego? Dlaczego pragnął być w świecie amerykańskiej sławy i śmietanki towarzyskiej, ale najchętniej tylko w roli obserwatora? Dlaczego uciekał ze świata powierzchowności między ściany swojego mieszkania pełnego antyków, banalnych przedmiotów, do swojej matki, prostej wiejskiej kobiety, do modlitw itp.? Który z tych dwóch Andy Warholów był tym prawdziwym Andy Warholem? /Michal Bycko, fragm. wstępu do katalogu wystawy „Andy Warhol”, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy/



I jeszcze jedna propozycja Smile

AKADEMIA SZTUKI 2009.03.10 - 2009.06.24



Akademia Sztuki – od marca w Galerii Miejskiej bwa startuje Akademia Sztuki, czyli cykl wykładów, spotkań, prezentacji i dyskusji obejmujących problematykę Sztuki Współczesnej, jej odbioru i zrozumienia.

Spotkania prowadzone będą przez wybitnych znawców tematu. Będzie możliwość poznania nie tylko historii lecz i związków współczesności z przeszłością, wpływu teraźniejszego czasu na rodzenie się sztuki. Poznanie możliwości dotykania współczesnego dzieła i związku życia społecznego i artystycznego działania. „Akademia Sztuki” ma umożliwić poznanie wielu trendów, kierunków i form wypowiedzi artystycznej począwszy od impresjonizmu, aż po dzień dzisiejszy. Nie będzie to układ chronologiczny, lecz problemowy.

Harmonogram wykładów: marzec – czerwiec 2009

10.03.2009 /wtorek/, godz.18.00
Małgorzata Jankowska, Ten sam o wielu twarzach. Maski, role i wcielenia współczesnego artysty

18.03.2009 /środa/, godz.18.00
Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka /Centrum Sztuki WRO/ Nam June Paik-Driving Media. Dokumentacja instalacji z wystawy w Centrum Sztuki WRO, fragmenty historycznych zapisów, wybrane prace video, Polska

07.04.2009 /wtorek/, godz.18.00
Małgorzata Jankowska, Fotografia inscenizowana – mit, marzenie, rzeczywistość

16.04.2009 /czwartek/, godz. 18.00
Mariusz Bryl, "Prawda widzenia - widzenie prawdy? Początki nowoczesności: od impresjonizmu do kubizmu" część 1

17.04.2009 /piątek/, godz. 18.00
„The Best of WRO” – wybór prac wideo art. z programu WRO 2001 – 2007 ukazujący współczesne tendencje w światowej twórczości wideo

22.04.2009 /środa/, godz.18.00
Hubert Bilewicz, Sztuka i sztuczki. Od techne do arte polo

06.05.2009 /środa/, godz.18.00
Hubert Bilewicz, Sztuka polska czy sztuka w Polsce? O polskiej tożsamości artystycznej w sztuce XX wieku

12.05.2009 /wtorek/, godz.18.00
Małgorzata Jankowska, Obrazy niewidzialnego i niepewność przedstawienia. „Nieobecność” jako znaczenie i sens sztuki

19.05.2009 /wtorek/, godz. 18.00
Mariusz Bryl, "Prawda widzenia - widzenie prawdy? Początki nowoczesności: od impresjonizmu do kubizmu" część 2

21.05.2009 /czwartek/, godz. 18.00
Centrum Sztuki WRO. WRO 09 in Tour – prezentacja nagrodzonych prac

02.06.2009 /wtorek/, godz.18.00
Małgorzata Jankowska, Trudna obecność abstrakcji

16.06.2009 /wtorek/, godz. 18.00
Centrum Sztuki WRO. Prezentacja najnowszych prac wideo artystów polskich

24.06.2009 /środa/, godz.18.00
Hubert Bilewicz, Zła sztuka czy źli odbiorcy? Skandal i prowokacja w sztuce

Hubert Bilewicz - wykłada historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów pedagogiki zdolności i twórczości UMK w Toruniu oraz gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmował się zagadnieniami architektury 19. i pierwszej połowy 20. wieku. Prowadził badania nad architektami polskimi studiującymi w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się również pedagogiką artystyczną oraz pograniczem sztuki i edukacji. Obecnie kończy pisanie rozprawy z problematyki polskiej sztuki użytkowej i designu 20. wieku (przewód doktorski na Wydziale Historycznym UW). Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych. Publikował m. in. na łamach „Architektury”, „Designu”, „Spotkań z Zabytkami”. Jest współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum.

Małgorzata Jankowska - historyk sztuki, kurator, pracownik naukowy Zakładu Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK. Autorka książki „Wideo, wideo instalacja, wideo performance w Polsce w latach 1973-1994. Historia. Artyści. Dzieła” oraz wielu tekstów z zakresu sztuki nowych mediów, które popularyzuje i bada. Od lat współpracuje z Galerią Sztuki Wozownia.

Mariusz Bryl - adiunkt w Zakładzie Historii i Teorii Badań nad Sztuką, tłumacz literatury z zakresu historii sztuki. Studiował historię sztuki oraz doktoryzował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był stypendystą Fundacji Humboldta (Hamburg 1996-1998) oraz J.P. Getty'ego (Columbia University 1993; Rochester University 1998). Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki (SHS) oraz Societas Humboldtiana Polonorum (SHP). Obszary zainteresowań badawczych: sztuka nowoczesna, historia historii sztuki jako dyscypliny


Czy ktoś wyraża swoją chęć i zaciekawienie? Smile

Powered by phpBB © 2001-2004 phpBB Group
phpBB Style by Vjacheslav Trushkin